نحوه ثبت شناسه ایرنیک

از آنجا که ثبت کننده دامنه های .ir در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی است و می توان دامنه را به نام اشخاص حقیقی و حقوقی به ثبت رساند، هاست‌فا نیز از چندی پیش دامنه های .ir را قفط به نام خود افراد و شرکت ها و سازمان ها و در پنل خود آنها ثبت می کند. از این رو برای رفع مشکلات احتمالی در راه ثبت نام در این سایت، راهنمای زیر تهیه شده و در اختیار کاربران گرامی هاست‌فا قرار خواهد گرفت.


ثبت نام در سایت nic.ir رایگان است . از این رو می بایست مراقب سایت های مشابه بود


به عنوان مرحله اول، وارد سایت nic.ir  شده و وارد بخش «ساختن شناسه کاربری» از منوی سمت راست شوید و یا روی آدرس روبرو کلیک کنید: https://www.nic.ir/Create_New_Handle?class=Person

 

پس از ورود به این صفحه، می بایست اطلاعات شخصی خود را وارد نمایید. در این قسمت وارد کردن کد پستی 10 رقمی و آدرس دقیق برای تایید حساب کاربری شما لازم است. همچنین اطلاعاتی که برای پرسش محرمانه و پاسخ آن وارد می کنید را به یاد داشته باشید. چون برای بازیابی رمز عبور فراموش شده لازم است. در قسمت آخر این صفحه مشخص خواهید کرد که فقط خودتان امکان قرار دادن اکانتتان را به عنوان صاحب امتیاز داشته باشید یا نمایندگان هم این امکان را داشته باشند و حالت سوم هم حالتی است که شما دسترسی را برای همه کاربران آزاد می گذارید تا شما را به عنوان صاحب امتیاز مشخص کنند. برای اینکه به ما امکان ثبت دامنه را بدهید، گزینه سوم را انتخاب کنید.

 

در صفحه بعد یک بار مواردی را که در صفحه قبل وارد کرده اید نشان داده می شود و در زیر آن، ضوابط و شرایط ثبت شناسه در آیرنیک شرح داده شده است. پس از مطالعه این شرایط، نام کامل خود را به زبان انگلیسی در فیلد اول و کد امنیتی موجود در تصویر را در فیلد دوم وارد کنید و گزینه موافقم، دریافت شناسه کلیک کنید.


در پایان شناسه ساخته شده(هندل آیرنیک که برای مثال به صورت ab1234-irnic می باشد) به شما نمایش داده می شود و همچنین یک ایمیل حاوی همین هندل به علاوه پسورد برای شما فرستاده می شود. دقت داشته باشید که پس از دریافت این ایمیل، حتما وارد حساب خود شده و پسورد را عوض کنید. در غیر این صورت ، حساب شما بسته می شود.


در صورتی که قبلا شناسه ثبت نام کرده اید برای اینکه ما به عنوان نماینده بتوانیم دامنه ای را در پنل شما پرداخت و ثبت کنیم، کافی است که هندل خود را برای ما بفرستید  در قسمت مشخصه های شناسه، وارد مدیریت رابطه های مجاز شده و برای صاحب امتیاز و رابط اداری گزینه نمایندگان را تیک بزنید. لینک زیر :

https://www.nic.ir/Manage_Authorized_Relations


پس از این کار و بدون اینکه شما نیاز به ثبت دامنه در پنل خود داشته باشید، دامنه در پنل خود شما ، توسط ما به ثبت می رسد.


روند ثبت دامنه ir.  در آیرنیک به این صورت است که پس از اینکه مبلغ پرداخت و دامنه به ثبت رسید، باید منتظر تایید دامنه ماند که این زمان ممکن است بین 2 ساعت تا چند روز به طول بیانجامد و هاستفا هیچ گونه دخالتی در این روند ندارد.

دامنه انتخابی در مواردی که امکان نقض حقوق دیگران وجود داشته باشد تایید نمی شوند. همچنین اگر دامنه ای به نام یک شرکت یا سازمان باشد، می بایست حتما پنل آن نیز به نام شرکت باشد. تفاوت آن در مرحله اول ثبت نام است که باید گزینه دیگری به غیر از قسمت اول را انتخاب کنید(بسته به نوع فعالیت شما) در مواردی که پنل به نام یک شرکت یا سازمان یا موسسه به ثبت می رسد، می بایست مدارک رسمی ثبت و نامه سربرگ برای آیرنیک ارسال گردد که پس از تایید مدارک، پنل رسمی شرکت فعال می گردد.

نکته: تعدادی از پسوند دامنه ها، فقط برای ارگان های خاصی قابل ثبت می باشد و به طبع آن می بایست پنل رسمی آن ارگان به ثبت رسیده باشد.


.co.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت ها قابل ثبت است و برای ثبت آن باید شرکت ثبت شده و کپی روزنامه رسمی برای آیرنیک فرستاده شود.


.net.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت های خدمات دهنده شبکه و اینترنت قابل ثبت است و مجوز ISP لازم دارد.


.org.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت های غیرانتفاعی و سازمان های بین المللی قابل ثبت است و مدارک لازم را باید برای ثبت ارایه کرد.


.gov.ir : این نام دامنه فقط برای موسسات و سازمان های دولتی قابل ثبت است و برای ثبت باید درخواست رسمی در سربرگ با مهر و امضا ارایه شود.


.ac.ir : این نام دامنه مخصوص موسسات آموزشی دارای مجوز و دانشگاه ها می باشد و برای ثبت باید کپی مجوز ارسال گردد.


.sch.ir : این نام دامنه برای مدارس و موسسات آموزشی قابل ثبت است و برای ثبت باید مجوز آموزش و پرورش ارایه گردد.


.id.ir : این دامنه نیز برای افراد حقیقی تابع کشور ایران قابل ثبت است و نیاز به تصویر شناسنامه فرد دارد.

  • 20 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

چرخه ی عمر دامین

مشاهده عکس بزرگتر نمودار بالا چرخه ی عمر دامین های بین المللی (.com .net ...) را نشاان...

وصل کردن دامنه به IP

در صورتی که شما سرور اختصاصی یا مجازی دارید یا قصد وصل کردن دامینتان به یک IP دارید ، میتوانید از...

اصطلاحات رايج در ثبت دامنه IR

آشنایی با اصطلاحات رایج در زمینه ثبت دامنه های IR » شناسه كاربری (Handle) چیست؟ هندل، شناسه...

قوانین و مقررات ثبت دامنه IR

قوانین و مقررات ثبت دامنه‌های درجه یک و درجه دو تحت پسوند ir. » شرایط ثبت دامنه با پسوند ir....

نحوه تمدید دامین

برای تمدید دامینهایتان قبل از صدور صورتحساب اتوماتیک یا در هر زمانی میتوانید پس از ورود به حساب...